Antsvorio problemą gali padėti išspręsti chirurgas

Smarkiai nutukusiems žmonėms operacija – bene vienintelis būdas atsikratyti antsvorio. Ant operacinio stalo gulasi tie, kuriems nebepadeda dietos ir vaistai.

Viena naujausių operacijų nutukimui gydyti – išilginė laparoskopinė skrandžio rezekcija, kai pašalinama didžioji dalis skrandžio, o iš likusiosios suformuojamas vertikalus vamzdelis. Operacija atliekama žmonėms, kurių kūno masės indeksas siekia 40.

Pašalino dalį skrandžio

“Pirmas kelias savaites po operacijos pacientas turi valgyti tik skystą maistą, tačiau paskui gali smaguriauti ką tik užsigeidžia. Nors mitybos įpročiai nepasikeičia, po operacijos jis paprasčiausiai nebegali daug suvalgyti”, – aiškino Klaipėdos apskrities ligoninės Pilvo ir endoskopinės chirurgijos skyriaus vedėjas Nerijus Kaselis, operavęs 220 kg sveriantį vyrą.

Pacientui iš pradžių buvo numatyta skrandžio apylankos operacija, tačiau pradėję operuoti chirurgai pastebėjo gana retą įgimtą anomaliją, kuri pacientui iki tol netrukdė. Tad numatytos operacijos atsisakyta.

Pacientui iš pradžių parinktas kitas gydymo metodas, kad jis numestų dalį svorio. Po penkių mėnesių, vyrui netekus 45 kg, pašalinta didžioji dalis skrandžio, o iš likusios suformuotas vertikalus vamzdelis.

Gydytojas N.Kaselis prognozavo, kad gerai besijaučiantis vyras po metų svers apie 100 kg.

Žiedai praranda populiarumą

Bandymas atsikratyti svorio konservatyviomis priemonėmis dažnai baigiasi nesėkme. Po penkerių metų antsvoris grįždavo daugiau kaip 9 iš 10 pacientų.

Nutukimui gydyti dažniausiai naudojami trys būdai: intragastrinis balionas, skrandžio apylanka ir skrandžio apjuosimas – vadinamasis žiedas.

Populiariausia – skrandžio apylankos operacija. Šis metodas naudojamas dažniausiai. O skandžio žiedus chirurgai naudoja vis rečiau.

“Skrandžio apjuosimas chirurgui – techniškai nesudėtinga operacija, bet žmogui ji mažiau efektyvi. Visą gyvenimą tenka valgyti skystą arba trintą maistą. Po žiedų operacijos kyla daugiau komplikacijų, nors gyvybei jos nepavojingos. Atsikratoma mažiau nei pusės svorio”, – trūkumus vardijo gydytojai.

Po skrandžio apylankos operacijos netenkama daugiau svorio, kyla mažiau komplikacijų.

Išsprendžia sveikatos bėdas

Lietuvoje nutukę 42 proc. vyrų ir 32 proc. moterų. Net 62 tūkst. gyventojų reikėtų operacijos nutukimui gydyti.

Gydytojas N.Kaselis apgailestavo, kad Lietuvoje nutukimas kol kas vertinamas tik kaip estetinė problema. Nors tai ne apsileidimo ar gausios ir nesveikos mitybos padarinys. Nutukimas – liga, sukelianti daugelio organų veiklos sutrikimų. Nutukęs žmogus greičiau suserga cukriniu diabetu, sąnarių, širdies ir kraujagyslių ligomis.

Po operacijos nutukimui gydyti su antsvoriu dingsta ir ligos: sumažėja kraujospūdis, sąnarių skausmai, insultų ir infarktų tikimybė, išnyksta socialinės ir psichologinės bėdos, kompleksai. Pailgėja gyvenimo trukmė.

“Per vieną operaciją pagydoma tiek ligų. O kiek dar sutaupoma pinigų, kurie išleidžiami su nutukimu susijusioms ligoms gydyti ir vaistams”, – pranašumus vardijo chirurgas.

Kaip apskaičiuoti kūno masės indeksą (KMI)?

KMI = svorį (kg) reikia padalyti iš ūgio (m) kvadratu.

Kai KMI yra:

mažiau nei 18,5 – svoris per mažas;
18,5–24,9 – normalus svoris;
25–29,9 – antsvoris;
30–34,9 – I laipsnio nutukimas;
35–39,9 – II laipsnio nutukimas;
40,0 – III laipsnio nutukimas.

Su nutukimu padeda kovoti:

*mitybos koregavimas;
*reguliarus fizinis krūvis;
*svoriui mažinti skirti vaistai;
*chirurginis gydymas.