Klaipėdos chirurgai – vėl pirmieji Lietuvoje

Lietuvių pasiekimai medicinos srityje kelia nuostabą. Respublikinės Klaipėdos ligoninės chirurgai pirmieji šalyje laparoskopiniu būdu pašalino dalį skrandžio su augliu be pjūvio pilvo sienoje. Tai buvo ištraukta per paciento stemplę ir burną.

Išvien su naujovėmis

Respublikinės Klaipėdos ligoninės Pilvo ir endoskopinės chirurgijos skyriuje teikiama aukščiausio lygio kokybiška ūminė ir planinė chirurginė pagalba Vakarų Lietuvos gyventojams.

Skyriuje dirbantys medikai savo pacientus gydo pasitelkdami naująsias technologijas.

“Turime tam puikias sąlygas – šiuolaikišką diagnostinę aparatūrą. Atliekame modernius tyrimus, kompiuterinę tomografiją, 3 teslų galingumo magnetinį rezonansą. Mūsų tikslas pacientams suteikti aukščiausio lygio paslaugas bei laiku diagnozuoti ligą”, – akcentavo Respublikinės Klaipėdos ligoninės Pilvo ir endoskopinės chirurgijos skyriaus vedėjas Nerijus Kaselis, laparoskopinės chirurgijos pradininkas Lietuvoje, savo darbo praktikoje atlikęs virš 9 tūkst. operacijų.

Pašnekovo teigimu, sparčiai besivystančios chirurgijos siekiamybė – kiek įmanoma labiau tausoti paciento kūną. Šiuo metu pasaulyje laparoskopiškai operuojami visi pilvo organai. Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje – taip pat.

Chirurginiam efektui gauti naudojama speciali įranga, kuri įvedama per mažus pjūvius pilvo sienoje – pacientai jaučia mažesnį skausmą, sparčiau atsistato organų funkcijos, greičiau atgaunamas darbingumas ir grįžtama į aktyvią socialinę veiklą.

Pažangiausi dešimtmetį

Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje dirbančių patyrusių ir kvalifikuotų specialistų dėka Pilvo ir endoskopinės chirurgijos skyriuje atliekamos laparoskopinės įvairių tipų operacijos: onkologinių ligų, pilvo, nutukimo, išvaržų.

“Sudėtingos operacijos daromos mažai invaziniu būdu, kai išvengiama ištisinio pjūvio arba per natūralias organizmo angas – makštį, tiesiąją žarną ar stemplę”, – vardijo N.Kaselis.

Skrandžio pašalinimo laparoskopinės operacijos šioje įstaigoje atliekamos jau dešimtmetį. Kai medicinos požiūriu itin išsivysčiusiose šalyse, tokiose kaip Pietų Korėja ar Japonija, ši praktika užfiksuota tik prieš keletą metų.

“Skrandžio laparoskopinės operacijos yra ypatingai sudėtingos, todėl įvairiose šalyse skirtingai skinasi kelią. Pavyzdžiui Pietų Korėjoje nuo 2013 m. skrandžio laparoskopinė onkologinė chirurgija pripažinta kaip auksinis standartas. Europoje šios operacijos atliekamos tik labai specializuotuose chirurgijos centruose. Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje šios operacijos atliekamos jau 10 metų”, – atkreipė dėmesį vedėjas.

Išsaugojo skrandį

Chirurgijos aukštumų Respublikinės Klaipėdos ligoninės Pilvo ir endoskopinės chirurgijos skyriaus medikai pasiekė 2007-ais, kai antrieji Europoje ir penkti pasaulyje atliko ypatingai didelės apimties unikalią kasos vėžio šalinimo operaciją laparoskopiniu būdu.

Tokių sudėtingų operacijų pasaulyje tąkart buvo skaičiuojama vos keletas, o Lietuvoje ji atlikta pirmoji.

Pilnai laparoskopinės pankreatoduodeninės rezekcijos metu buvo pašalinta kasos galvutė, dvylikapirštė žarna, dalis plonosios žarnos, tulžies pūslė ir tulžies latakai. Chirurgai pacientei išsaugojo skrandį, kurio dalis būna pašalinama įprastos operacijos metu.

Daugiau nei 8 valandas trukusios operacijos metu buvo ne tik pašalintas auglys ir dalis organų. Viena sudėtingiausių operacijos dalių – laparoskopine metodika padaromos jungtys tarp likusių organų.

Statistika kelia šiurpą

Pastaruoju metu specialistus nerimauti verčia nutukimo ir onkologinės ligos.

Paskutiniais duomenimis, vien tik Lietuvoje yra apie 60 tūkst. gyventojų, kuriems reikalingas chirurginis nutukimo gydymas: skrandžio apylanka, skrandžio išilginio vamzdelio suformavimo operacija, skrandžio plikacija.

“Vieša paslaptis, kad antsvoris – itin aktuali šių dienų problema. Ir sergančiųjų skaičius nuolat auga. Todėl atliekame įvairių rūšių minimaliai invazines nutukimo operacijas, ko negali pasiūlyti dauguma kitų Lietuvos ligoninių”, – aiškino N.Kaselis.

Nutukimas įvardijamas kaip būsena, kai suvartojamų kalorijų kiekis viršija išnaudojamų kalorijų kiekį, todėl organizme pradeda kauptis riebalai, sąlygojantys ligų atsiradimą.

“Antsvoris – ne tik apriboja judėjimo laisvę, sukelia papildomų sveikatos sutrikimų, bet atima pasitikėjimą savimi. Visiems gerai žinomos skrandžio žiedo operacijos šiandien nė iš tolo neprilygsta inovatyvioms laparoskopiniu būdu, tai yra per mažus pjūvelius pilvo sienoje atliekamoms operacijoms”, – komentavo Respublikinės Klaipėdos ligoninės Pilvo ir endoskopinės chirurgijos skyriaus vedėjas N.Kaselis, pirmasis Rytų Europos šalyse atlikęs laparoskopinę nutukimo operaciją per vieną pjūvelį.

Pilvo ir endoskopinės chirurgijos skyriaus vedėjas N.Kaselis – pirmasis Lietuvoje atliko ir tulžies pūslės pašalinimo operaciją per vieną skylutę.

Dėmesys onkologijai

Tiesa, nutukimas – ne vienintelis galvos skausmas medikams. Kaip paaiškėjo, Lietuvoje kasmet užregistruojama netoli tūkstančio naujų skrandžio vėžio atvejų. Tai – viena didžiausių mirštamumo priežasčių mūsų šalyje.

Be chirurginio gydymo skrandžio vėžio gydymas neįmanomas. Priklausomai nuo naviko lokalizacijos būtina pašalinti visą arba didžiąją dalį skrandžio.

Dėl šios priežasties Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje išskirtinis dėmesys teikiamas onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams. Dauguma pacientų, sergančių onkologinėmis skrandžio, storosios ir tiesiosios žarnos ligomis, operuojami laparoskopiniu arba kitu minimaliai invaziniu būdu.

Jo žodžiais, ateityje minimaliai invazinė chirurgija dar patobulės – nebereikės kelių, užteks tik vieno mažo pjūvelio.

Iš operacinės – į darbą

Praėję metai Respublikinės Klaipėdos ligoninės Pilvo ir endoskopinės chirurgijos skyriui buvo itin sėkmingi.

Atliktos dvi pirmosios pasaulyje operacijos, kai skersinė storoji žarna laparoskopiniu būdu buvo pašalinta per makštį. Kitu atveju – pacientei, sirgusiai skrandžio vėžiu, atlikta laparoskopinė viso skrandžio ir abiejų taukinių kartu su limfmazgiais operacija pašalinant tai per makštį.

Neįtikėtina Pažymėtina tai, jog po šių operacijų abi pacientės jautėsi puikiai.

“Įsivaizduokite, moterys besistebėdamos klausė, ar tikrai buvo operuotos. Net vaistų nuo skausmo neprireikė. Po tokių operacijų itin sumažėja įvairių formų komplikacijų tikimybė, pavyzdžiui pooperacinės išvaržos pavojus, kadangi pilvo sienoje nėra pjūvio. Natūralių angų chirurgija yra sparčiai besivystanti minimaliai invazinės chirurgijos kryptis, atsiradusi siekiant sumažinti chirurginės intervencijos įtaką pacientui”, – pasakojo N.Kaselis.

Maža to, neseniai ligoninės chirurgai pirmieji Lietuvoje laparoskopiniu būdu pašalino dalį skrandžio su augliu, išvengdami pjūvio pilvo sienoje. Skrandžio dalis su augliu pilve buvo patalpinti į specialų maišelį ir endoskopo pagalba buvo ištraukti per stemplę ir burną.

Jauna ir veržli komanda

Respublikinės Klaipėdos ligoninės Pilvo ir endoskopinės chirurgijos skyriuje šiuo metu dirba dvylika savo srities profesionalų, kurių amžiaus vidurkis – 40–50 metų. Prieš porą metų kolektyvą papildė keturi jauni gydytojai.

“Chirurgija – komandinis darbas. Į skyriaus specialistų gretas įsilieja jauni, imlūs naujovėms ir iniciatyvūs žmonės. Jiems tai – geras postūmis tobulėti ir siekti medicinos aukštumų”, – pasakojo Respublikinės Klaipėdos ligoninės Pilvo ir endoskopinės chirurgijos skyriaus bendrosios chirurgijos gydytoja Miglė Stakytė.

Gydytojos chirurgės žodžiais, ligoninėje reziduojantiems jaunuoliams suteikiama galimybė mokytis ir lavinti savo įgūdžius praktikoje.

Jauki ir šilta atmosfera ligoninėje skatina šiuos žmones sugrįžti į Klaipėdą.

“Stengiamės jaunimui perteikti turimas žinias, motyvuoti ir leisti dirbti patiems. Savaime suprantama, užkirsdami kelią klaidoms, kurios medikams atsieina labai brangiai. Šiuo metu turime du rezidentus iš Vilniaus universiteto. Jie mums – tikri pagalbininkai. Taip pat priimame trumpalaikę praktiką atliekančius internatūros studentus, kurie užima stebėtojo poziciją, susipažįsta su medicinos pagrindais, kaip mes juokaujame, mokosi būti daktarais”, – šyptelėjo M.Stakytė.

Pašnekovė pripažino, kad kartais būna labai gaila “paleisti” gabius ir žingeidžius studentus, kuriuos dažniausiai vilioja Kaunas ir Vilnius.

“Į atokesnius šalies rajonus pritraukti jaunus specialistus yra nepaprastai sunkus uždavinys. Nes iškart iškyla profesinio tobulėjimo, galimybės augti klausimas. Mūsų skyriuje jie gali tai daryti, nes yra palaikomi ir skatinami ligoninėje dirbančių gydytojų”, – sakė pašnekovė.