Naujausi tyrimai: nutukimas sukelia vėžį!

Nutukimas – rykštė šiuolaikiniams žmonėms, kuri aktyvėja dažnėjant psichologinėms problemoms, susijusioms su apsivalgymu, ir tęsiasi link fizinių kūno pokyčių, kurie pakeičia ne tik išvaizdą, tačiau sukelia ir įvairiausias sveikatos problemas. Viršsvoris yra ne simptomas, tačiau liga, kurią būtina gydyti.

Europos Sąjungos „Eurostat“ duomenimis  1 ES pilietis iš 6 kenčia nuo nutukimo ir prognozės – dar liūdnesnės. Skaičiuojama, kad Lietuvoje beveik 18 procentų žmonių turi per didelį svorį. Santykinai – beveik 15 procentų vyrų ir 20 procentų moterų, tačiau skaičiai kiekvieną dieną vis labiau auga. Problema, kad anksčiau nutukimo problema buvo aktyviausia  vyresnio amžiaus asmenų grupėje. Kintanti tendencija skatina atkreipti dėmesį į viršsvorį turinčius vaikus, kurių tėvams laiku nepradėjus rūpintis vaikų sveikata – tenka auginti ateityje daug sveikatos problemų turėsiantį vaiką.

 Skrandžio mažinimas gali padėti išgyti nuo diabeto?

Kartu su viršsvoriu daugelis žmonių skundžiasi ir padidėjusiu cholesteroliu, prasta širdies veikla, kraujospūdžio problemomis net diabetu, kuris priverčia visą gyvenimą vartoti vaistus. Naujausi  tyrimai rodo, jog skrandžio mažinimo operacijos, kurių tikslas yra paveikti žmogaus natūralias alkio bei sotumo mechanizmo funkcijas, gali padėti išgyti nuo antro laipsnio diabeto. Pasak chirurgo Nerijaus Kaselio: „Skrandžio mažinimo operacijos neturėtų būti siūlomos tik kaip paskutinė sveikatos gerinimo galimybė. Daugelis žmonių metų metais kankinasi su įvairiausiomis dietomis arba kenčia dėl svorio ir nieko nedaro. O operacija, kurios galimybės šiuo metu labai plačios – gali pakeisti gyvenimą. Klausimas – kam tiek laukti“? Antro laipsnio diabetu sergančių žmonių organizmas pats negeba pagaminti reikalingo insulino kiekio, kuris skaido su maistu gaunamą cukrų. Tokiu atveju svoris labai auga. Nuo šios problemos kenčia milijonai žmonių pasaulyje ir skrandžio mažinimo operacija dažnu atveju jeigu ne panaikina problemą, tai bent jau ją  labai sumažina.

Lietuviai – penkti Europoje pagal nutukimo mastus

Turbūt pamenate, kaip prieš kelerius metus socialiniuose tinkluose aktyviai buvo skleidžiama žinia, kad lietuviai yra labiausiai nutukę lyginant su kitomis buvusiomis socialistinėmis šalimis. Tuomet daugelis kaltino mitybą bei mažą fizinį aktyvumą. Tai, kad lietuviai mėgsta valgyti riebiai, o daugelis negali įsivaizduoti savo kasdienybės be traškučių – akivaizdu.

„Žinoma, jeigu lygintume lietuvių fizinę  būklę su Vakarų šalimis – situacija neatrodytų tokia bloga, tačiau tendencija liūdina, kadangi net ir šiuo metu esantys lietuvių nutukimo mastai auga kaip ant mielių“- patirtimi dalinasi chirurgas N. Kaselis. Aktyviausiai viršsvorio augimo mastai didėja išsivysčiusiose šalyse. Fiksuojama, kad Lietuva yra viena iš tų augančių šalių, kurios piliečiai labai noriai mėgaujasi vakarietiško pasaulio malonumais ir dažniausiai juos vartoja be saiko. Žinoma, reikia atskirti viršsvorį bei nutukimą, kadangi pirmasis kur kas greičiau pagydomas ir dažnu  atveju labai ryžtingai keičiant savo mitybos įpročius galima pakoreguoti ir situaciją. Štai turint nutukimo problemą dažniausiai be chirurgo savarankiškai jos išspręsti nepavyks, kadangi mažinant kūno svorį būtinai reikia medicinos specialistų priežiūros, kurie užtikrins, kad kilogramai kris sveikai.

10 labiausiai nutukusių Europos šalių

1. Turkija – 31,2%

2. Malta – 28,9%

3. Jungtinė Karalystė – 27,8%

4. Vengrija – 26,4%

5. Lietuva – 26,3%

6. Izraelis – 26,1%

7. Čekija – 26%

8. Andora – 25,6%

9. Airija – 25,3%

10. Bulgarija – 25%

Nutikimas ir vėžio rizika

Medicinos žurnale „The Lancet“ publikuojamas tyrimas atskleidžia, kad apie 12 tkst. vėžinių susirgimų sukelia būtent nutukimas. Atrandama vis daugiau sąsajų, kurios susijusios su per dideliu svoriu ir per mažu fiziniu aktyvumu. Nors rezultatai pagrindžiami tyrimais, visgi, Sveikatos Ministerijos vis dar neskuba imtis efektyvesnių priemonių, kurios gali pagertini žmonių gyvenimo kokybę ir padėti be jokio vargo mažinti kūno apimtis neįdedant labai daug pastangų arba paprasčiausiai nepriaugant per daug svorio. Prognozės liūdnos, tad kiekvienas asmuo savarankiškai nusprendžia gydytis ir kreipiasi į chirurgus, kurie šiuo metu gali pasiūlyti net kelias skirtingas skrandžio mažinimo operacijas: skrandžio žiedas, skrandžio apylanka, skrandžio rezekcija (vertikali) ir skrandžio sulankstymo operacija. Nors operacijos gana naujos ne tik Lietuvoje, tačiau ir visame medicinos pasaulyje, tačiau prognozuojami labai puikūs rezultatai, kurie padės pasiekti ilgalaikį sveikatos gerinimą.

Jeigu norite sužinoti daugiau apie nutukimo gydymo galimybes – kreipkitės į savo šeimos gydytoją, kuris padės rasti tinkamiausią problemos sprendimo būdą!