Valgote mažai, tačiau svoris vis auga? Mitybos taisyklės, kurias turi žinoti kiekvienas

Kai kurių žmonių gyvenimas – ištisa kova su svoriu: nuolatinės dietos, mažos porcijos, angliavandenių mažinimas, fizinis aktyvumas… Deja, rezultatas ne visada džiugina. Ką tai reiškia? Tai rodo, kad žmogus maitinasi blogai. Jeigu suvartojate mažiau kalorijų nei reikia – svoris turi kristi. Jeigu nekrenta – Jūsų medžiagų apykaita sulėtėjusi arba turite sveikatos problemų.

Net ir valgydamas mažai galite priaugti svorio. Kodėl? Nes mažos porcijos nebūtinai nekaloringos ir maistingos. Jūsų dėmesiui – niuansai, kurie dažnai prisideda prie sėkmingesnio svorio metimo. Patirtimi dalijasi skrandžio mažinimo operacijas atliekantis chirurgas Nerijus Kaselis.

Tamsiuoju metų laiku dažniausiai priaugame kelis kilogramus

Žinoma, jeigu Jūsų bėda tik keli kilogramai – nereikia labai pergyventi, kadangi juos numesti nebus sudėtinga. Juolab, mokslininkai fiksuoja, kad vėsiuoju metų laiku žmogus priauga nuo 2 iki 5 kg. Dėl mažo šviesos kiekio trūksta ne tik vitamino D, tačiau žmogus yra nervingesnis, todėl organizme yra perdirbama mažiau insulino, pakyla cukraus kiekis kraujyje ir žmogų ištinka alkio priepuoliai. Ką jau kalbėti apie tai, kad dažniausiai vakarus leidžiame lovoje prie TV. Per daug neįsijauskite į tamsiojo metų periodo valgymą, tačiau keli kilogramai – nieko baisaus.

Arba valgau, arba nevalgau

Dažnas imasi dietos staiga, neapgalvojęs žingsnių ir pradeda alinti savo organizmą. Iki šiol pratęs valgyti dideliais kiekiais ir po kelis kartus per dieną – jis visiškai nustoja maitintis. Laikosi įvairių dietų, kurių metu per parą suvartojama vos 500 kalorijų ir net mažiau. Žinoma, pačioje pradžioje svoris krenta ir tai dažniausiai motyvuoja valgyti dar mažiau. Tačiau toks rėžimas – savo kūno kankinimas. Sustojus ir pradėjus valgyti normaliomis porcijomis dažniausiai kilogramai vėl „auga“ kaip ant mielių. Paprasčiausiai Jūsų metabolizmas sutrinka ir organizmas dietos metu būna įpratęs kaupti atsargas. Vėliau pradėjus valgyti organizmas taip greitai nepripranta prie naujo rėžimo ir dažnai ne tik kad greitai priaugate „pamestus kilogramus“, tačiau ir viršijate prieš tai buvusius skaičius.

Angliavandeniai – ryte, o baltymai – vakare

Daugelis dėl didelio svorio linkę kaltinti angliavandenius. Tam tikra prasme šis požiūris teisingas, tačiau ne visu 100 procentų. Valgydami greitus angliavandenius, pavyzdžiui – cukrų, tikrai apkraunate savo kūną, energijos gaunate tik trumpam laiko tarpui, labai greitai vėl išalkstate.

Žinoma, ilgai Jūsų organizme funkcionuojantys angliavandeniai yra puikus energijos šaltinis, kuris tuo pačiu suteikia sotumo jausmą. Valgykite kuo daugiau daržovių ir kūnas Jums padėkos. Tačiau atsisakykite tokių angliavandenių, kurie gaunami iš miltinių produktų, pusfabrikačių, saldainių ir panašiai. Juolab, angliavandenius geriausia vartoti pirmoje dienos pusėje, o vakarienės metu rekomenduojame sumažinti maksimaliai. Vakarienei rinkitės baltyminį maistą, pavyzdžiui, varškę, omletus, vištieną, žuvį, kurie gali būti gardinami lapinėmis daržovėmis.

Skysčių kaupimasis organizme

Dažnas pradėjęs laikytis dietos džiaugiasi, kad jau po poros dienų neteko net kelių kilogramų. Tiesa, prarandamas ne riebalinis sluoksnis, o paprasčiausi skysčiai, kurie dėl natrio linkę kauptis mūsų organizme. O natris  jame atsiranda kartu su druska. Tiesa, skysčiai nuolatos svyruoja, tad taip kaip greitai juos prarasite – taip jie greitai sugrįš. Štai todėl skysčių mažinimas laisvinamaisiais bei panašiomis priemonėmis yra kankynė Jūsų kūnui, kuri vistiek nepadės pasiekti norimo rezultato.

Netaisyklingas valgymo laikas ir tempas

Dažniausiai svorio problemomis skundžiasi tie, kurie neturi taisyklingų mitybos įpročių. N. Kaselis teigia, kad: „Geriausia valgyti 5 kartus per dieną: 3 pagrindiniai valgymai ir du užkandžiai. Nevalgyti likus 3 valandoms iki miego“. Taisyklė labai paprasta ir ja pasinaudojus  normalizuosis  medžiagų apykaitą. Jeigu iki šiol aktyviai laikėtės dietos gali atrodyti, kad patiekalų yra labai daug. Tačiau nepamirškite, kad porcijos turi būti mažos. Net jeigu pradėjus taip maitintis pradžioje priaugsite 1 kg – nereikia pergyventi, kadangi susitvarkęs metabolizmas vėliau paskatins svorio kritimą.

Alkoholis – kalorijų lopšys

Daugelis klaidingai galvoja, kad alkoholis yra visiškai nekaloringas. Tikima, kad žmogus priauga svorio dėl užkandžių, kurie pasirenkami greta gėrimo. Tai nėra tiesa. Grynas 1 g. etanolio turi apie 7 kalorijas. Palyginimui – 1 g. angliavandenių turi 4 kalorijas.  Jeigu esate kokteilių mėgėjas – tokiu atveju nepamirškite, kad įskaičiuoti reikia ir sulčių bei kitų pagardų kalorijas. Galiausiai gaunasi tikrai dideli skaičiai, tad prieš mėgaujantis kokteiliais siūlome pagalvoti – ar jie verti papildomo kilogramo.

Kaip išvengti viršsvorio? Valgyti dažnai, bet mažomis porcijomis, vengti greitų angliavandenių, nevartoti alkoholio ir kuo daugiau judėti.